Jak wybrać dobry powerbank?

0
777
powerbank, jaki kupić powerbank, dobry powerbank, jak wybrać powerbank, zakup powerbanku, parametry powerbanków
fot. pixabay.com

Często zdarzają się sytuacje, gdy nagle pada nam smartfon lub inne urządzenie elektryczne, takie jak tablet. W momencie, gdy nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z powerbanku. Dzięki temu ważne urządzenia będą działały niezależnie od ich stopnia naładowania przed wyjściem z domu. Warto przed zakupem powerbanku poznać kilka istotnych kwestii.

Jak wybrać dobry powerbank?

Powerbanki znajdujące się na rynku mają bardzo różne pojemności, ilości portów USB oraz funkcje dodatkowe, takie jak na przykład latarka. Dużym atutem powerbanków jest ich stosunkowo niska cena. To urządzenie, dzięki niewielkim rozmiarom, można mieć zawsze przy sobie. Właściwie każdy właściciel smartfona, czy netbooka powinien mieć powerbanka. Mając go przy sobie można skutecznie podładować urządzenie w każdych warunkach

powerbank, jaki kupić powerbank, dobry powerbank, jak wybrać powerbank, zakup powerbanku, parametry powerbanków
fot. pixabay.com

Do powerbanku można podłączyć nie tylko smartfona, tablet i notebooka. Można dzięki niemu naładować także smartwatch, odtwarzacz multimedialny, kamerę, nawigację samochodową, czytnik e-booków, kamerkę sportową, kontrolery do konsol oraz wiele innych urządzeń.

Wybierając dobry powerbank należy kierować się głównie tym, jakie najczęściej urządzenia będziemy do niego podłączać oraz jak często będziemy z niego korzystać. Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, ile jesteśmy w stanie zapłacić za dane urządzenie. Planując zakup powerbanku, należy także poznać najważniejsze parametry i nimi się kierować. Są to pojemność, rodzaj baterii, rozmiar i waga, żywotność oraz wydajność.

Podstawowe parametry

Większość powerbanków jest wyposażonych w 2 porty USB. Pierwszy to microUSB, dzięki któremu ładuje się powerbank. Drugi to klasyczne USB, do którego podłączamy ładowane urządzenie.

Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest pojemność. To od niej zależy, jak długo i ile razy naładuje się dane urządzenie. Im pojemność większa, tym więcej razy naładujemy sprzęt. Jeżeli kupuje się powerbank głównie do smartfona, to należy pamiętać, aby jego pojemność była dwukrotnie większa niż bateria w telefonie. Najczęściej można spotkać produkty o pojemności od 4000 mAh do 6000 mAh. Oczywiście w sklepach można znaleźć także większe, sięgające nawet do 40000 mAh. Można dzięki nim naładować kilka urządzeń jednocześnie i podładować nawet laptopa. 

Dobrze jest także sprawdzić rodzaj baterii. Tanie powerbanki są wyposażonę w baterię litowo-jonową, która ładuje się dłużej, niż nowocześniejsze odpowiedniki w droższych modelach. W nich można znaleźć baterię litowo-polimerową. 

Następnie należy sprawdzić rozmiar i wagę. Zależy to od naszych preferencji. Warto wiedzieć, że waga i rozmiar zależy od materiału, z jakiego został wykonany powerbank oraz jego pojemność i dodatkowe funkcje, takie jak latarka lub uchwyt do telefonu. 

powerbank, jaki kupić powerbank, dobry powerbank, jak wybrać powerbank, zakup powerbanku, parametry powerbanków
fot. pexels.com

Kolejną istotną kwestią jest żywotność, która jest określana poprzez ilość cykli ładowania. Określa to, ile razy powerbank może zostać naładowany bez utraty jego wydajności. Im wyższy wskaźnik, tym dłużej będzie służyło urządzenie bez utraty energii. Następnym ważnym parametrem jest wydajność, czyli to, w jakim stopniu bateria może oddać energię elektryczną drugiemu urządzeniu. 

Warto wiedzieć, że powerbanki mają obecnie dużo różnych dodatkowych funkcji, takich jak wskaźnik poziomu naładowania, wbudowany przewód ładujący i uchwyt. Często można znaleźć także modele z dodatkowym gniazdem ładowania, dzięki czemu można naładować dwa urządzenia jednocześnie. Innym ciekawym rozwiązaniem jest dodatek lampki LED/latarki. 

Ile trzeba zapłacić za dobry powerbank?

Ceny tych urządzeń wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Za najtańszy model zapłacimy już około 10-20 zł, jednak trzeba mieć na uwadze, że może nie być tak wydajny, jak byśmy chcieli. Za powerbank o większej pojemności, z dodatkowymi funkcjami, należy zapłacić już około 400 zł. Jeśli szukamy trwałego urządzenia, który będzie dobrze magazynował energię, to wystarczy wydać już 100 zł. Wówczas taki sprzęt będzie posiadał kilka dodatkowych funkcji, takich jak latarka, czy uchwyt do telefonu. Będzie miał także solidną obudowę oraz pojemny akumulator. Dodatkowy czynnik, który wpływa na cenę powerbanka do oczywiście jego producent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here