Jak wybrać ekspres ciśnieniowy?

0
837
ekspres do kawy, jaki wybrać ekspres do kawy, dobry ekspres do kawy, ekspres jaki wybrać, espresso,
fot. pexels.com

Picie kawy to dla wielu z nas pierwsza czynność, jaką robi się rano. Często marzy nam się napój, który będzie przygotowany niczym przez najlepszych baristów. Aby cieszyć się smakiem espresso lub cappuccino w swoim domu wystarczy jedynie zakup jednego urządzenia, czyli ekspresu ciśnieniowego. Na rynku znajduje się mnóstwo modeli – warto więc wiedzieć, czym się kierować, aby wybrać ten najlepszy.

Preferencje smakowe

Nie jest to bardzo istotne przy wybieraniu blendera lub patelni, jednakże rozważając zakup ekspresu automatycznego należy najpierw zastanowić się, jaką kawę lubi się najbardziej. Wśród szerokiej gamy produktów można znaleźć na przykład te, które oferują robienie jedynie kawy czarnej, inne mają specjalny dodatek systemów spieniających mleko. Jeśli zatem lubisz kawy mleczne, to wybór będzie zdecydowanie bardziej zawężony. Warto wiedzieć, że ekspres na kawy czarne jest z reguły tańszy, ale jednocześnie oferuje espresso, które smakiem dorównuje droższym modelom.

Ekspres do kaw mlecznych

W urządzeniach tego typu można znaleźć różne technologie spieniania mleka. Jedną z nich jest dysza spieniająca, której obsługa wymaga pewnej wprawy. Do dzbanka wlewa się mleko, a następnie spienia się je i podgrzewa jednocześnie. Później dodaje się do kubka z kawą. Jest to rozwiązanie o niskiej cenie, wymagające zaangażowania po stronie użytkownika.

ekspres do kawy, jaki wybrać ekspres do kawy, dobry ekspres do kawy, ekspres jaki wybrać,
fot. pexels.com

Innym systemem jest spieniacz półautomatyczny – w tym wypadku ekspres dozuje mleko w wybranej przez nas konsystencji, osobno do filiżanki. Najpierw przygotowuje espresso, a później wypełnia kawę mlekiem w preferowanych przez nas proporcjach. Tego typu rozwiązanie również wymaga działania ze strony użytkownika.

Kolejnym systemem, który zdecydowanie ułatwia przygotowanie kawy, jest spieniacz automatyczny. Z menu urządzenia wybiera się napój kawowy, a ekspres sam przygotuje kawę i doda mleko o pożądanej konsystencji. Wystarczy jeden przycisk i mamy pyszną kawę!

Wygoda użytkowania – na co zwrócić uwagę?

Nie tylko sam system spieniania mleka ma wpływ na to, czy ekspres będzie wygodny w obsłudze. Istotny jest także inferfejs urządzenia, czyli sposób, w jaki obsługujemy cały ten produkt – wybieramy napój, parametry itd. Ważne jest także to, czy odkamienianie lub czyszczenie odbywa się w prosty, intuicyjny sposób. Najprostsze modele będą miały niewielki ekran, pokrętło oraz przyciski, które umożliwią dobranie podstawowych parametrów kawy – moc i objętość.

W bardziej skomplikowanych modelach z górnej półki można znaleźć ekrany dotykowe, wykonane w kolorze. Umożliwiają one swobodne poruszanie się po wszystkich opcjach menu.

Poza samym sposobem obsługi istotny jest też wybór kaw. Im droższy i lepszy model, tym więcej różnych napojów pozwoli przyrządzić. Od kawy czarnej, przez cappuccino, latte aż po macchiato.

Czyszczenie ekspresu

Przed zakupem ekspresu warto także przyjrzeć się modelom pod kątem ich czyszczenia oraz niezawodności. Automaty są bardzo proste w obsłudze i szybko pozwalają uzyskać poranną kawę. Jednakże warto pamiętać, że często jest to niezwykle skomplikowane urządzenie, które ma mnóstwo mechanicznych oraz elektronicznych elementów. Codzienna obsługa zatem musi być poprzedzona odpowiednim dbaniem o sprzęt. Ekspres wymaga czyszczenia, odkamieniania oraz regularnej wymiany filtra do wody. Warto zatem wybrać model, który jest w pełni automatyczny. Pozwoli to na bezproblemową pracę przez lata. Warto wiedzieć, że większość awarii dzieje się z powodu braku regularnego czyszczenia oraz odkamieniania.

ekspres do kawy, jaki wybrać ekspres do kawy, dobry ekspres do kawy, ekspres jaki wybrać,
fot. pexels.com

Sprawdzają po kolei parametry takie, jak możliwość przygotowania kawy z mlekiem, interfejs, szeroki wybór napojów oraz czyszczenie i niezawodność powinniśmy bez problemu potem wybrać idealny dla siebie ekspres. Warto przez zakupem konkretnego modelu sprawdzić oczywiście opinie od użytkowników, którzy już dane urządzenie zakupili. Pozwoli nam się to zorientować się, czy faktycznie urządzenie spełnia wszystkie obietnice producenta i czy właśnie o taki model nam chodziło. Warto także wybierać urządzenia znanych marek – będą zdecydowanie lepiej wykonane, niż te od producentów, o których nigdy nie słyszeliśmy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here