Nawigacja do samochodu – jak wybrać najlepszą dla siebie?

0
792
nawigacja do samochodu, nawigacja samochodowa, jak wybrać nawigację samochodową, jak wybrać nawigację do samochodu, parametry w nawigacji,
fot. pexels.com

Nawigacja do samochodu to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Większość kierowców wykorzystuje własne smartfony, do sprawdzenia drogi oraz wskazówek dojazdu w dane miejsce, jednakże często nie sprawdza się to dobrze. O wiele lepiej zakupić oddzielne urządzenie, szczególnie, jeśli często podróżujemy po Europie. 

Cechy dobrej nawigacji samochodowej

Na rynku można znaleźć całą gamę modeli o różnych specyfikacjach oraz detalach. Głównymi parametrami, jakimi można się kierować to rozdzielczość ekranu, płynność działania oraz pojemność baterii. Są to elementy, które są ważne, jednakże równie istotne są dodatkowe funkcjonalności.

Nowoczesne nawigacje pełnią obecnie rolę informacyjną, więc można z nich korzystać nawet, jeśli doskonale znamy naszą trasę.

Pierwszą kwestią, którą powinna się charakteryzować dobra nawigacja, jest czytelny ekran, który będzie jasny i antyodblaskowy. Podgląd trasy powinien być bardzo czytelny, na co wpływa nie tylko interfejs, ale także parametry wyświetlacza. Dzięki antyodblaskowemu ekranowi można zapobiec odbijaniu się otoczenia na wyświetlaczu, co wpływa gorszą jego czytelność. Im jaśniejszy ekran, tym lepiej. Zapewnia wówczas wyraźny widok nawet podczas słonecznego dnia.

nawigacja do samochodu, nawigacja samochodowa, jak wybrać nawigację samochodową, jak wybrać nawigację do samochodu, parametry w nawigacji,
fot. pexels.com

W przypadku wielkości nawigacji, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami. Powinna mieć ona minimum 5 cali. W przypadu rozdzielczości, najlepiej postawić na 800 x 480 pikseli. Wówczas będziemy mieć wystarczająco szczegółowy obraz, który doskonale pokaże wszystkie mapy, trasy oraz dodatkowe informacje.

Jednym z najważniejszych elementów jest funkcjonalność mapy. Dla niektórych osób wystarczy, aby miała funkcję, która wskaże podróż z punktu A do B oraz czytelny interfejs. W przypadku jednak kierowców zawodowych, lepiej jest wybrac urządzenie, w których nie tylko można ustawić trasę, ale także zapewnić sobie dodatkowe funkcje.

Funkcje w nawigacji – jakie są istotne?

Przy sprawdzaniu w nawigacji dodatkowych funkcji, warto zwrócić uwagę na kilka. Będą one sprawiać, że podróż stanie się przyjemniejsza i łatwiejsza, a także zapewni nam brak niespodzianek.

Szczególnę uwagę zatem warto zwrócić między innymi na planowanie trasy, czyli ręczne ustawienie punktów, przez które chcemy przejechać, lub w których chcemy się zatrzymać. Na rynku można znaleźć także nawigacje, które posiadają bazę fotoradarów. Dzięki temu będziemy mogli zachować dodatkową ostrożność na drodze w wybranych miejscach.

Dobre nawigacje ponadto powiadamiają o różnych strefach, w których lepiej jest bardziej uważać. Są to różnego rodzaju ostrzeżenia, które informują o ostrych zakrętach lub obszarach z ograniczeniem prędkości. Można znaleźć także opcję asystenta pasa ruchu. Dzięki temu nie zgubimy się na różnych skomplikowanych lub nieintuicyjnych zjazdach, szczególnie na autostradach. Wskazuje pas ruchu, jaki należy zająć przy dojeździe do miejsca, w którym należy wykonać określony manewr.

Warto także wybrać model który posiada bazę użytecznych miejsc. Są to między innymi stacje benzynowe, hotele, miejsca na postój. Można znaleźć także miejsca, w których zjemy posiłek lub zrobimy zakupy. W razie usterki mogą wskazać także warsztaty samochodowe. W takim wypadku dobrze jest także mieć opcję zaznaczania ulubionych miejsc na mapie. Dzięki temu będziemy mieć dostęp do wcześniej odwiedzanych lokalizacji.

Wydajność urządzenia – parametry sprzętowe

Urządzenie powinno być komfortowe w użyciu oraz oczywiście wyświetlać informacje szybko i płynnie. Za to odpowiada kilka parametrów, takich jak zainstalowana pamięć RAM, która powinna mieć minimalną wielkość 128 MB. Istotna jest także częstotliwość taktowania procesora. Im więcej tym lepiej oczywiście.

nawigacja do samochodu, nawigacja samochodowa, jak wybrać nawigację samochodową, jak wybrać nawigację do samochodu, parametry w nawigacji,
fot. pexels.com

Pamięć wewnętrzna Flash ROM powinna mieć od 4 do 16 GB. W niej właśnie przechowywane są mapy. Warto wybrać odpowiedni model, który posiada dużą ilość pamięci. Dzięki temu można uniknąć przykrej niespodzianki z brakiem miejsca i możliwości na wgranie nowych map lub aktualizacji.

Te wszystkie parametry wpłyną na to, że nawigacja będzie działać płynnie i bez zacinania. Bez problemu i irytacji wówczas dotrzemy w miejsce docelowe. Warto wybrać nawigację naprawdę dobrej jakości, aby nie stracić orientacji w trakcie podróży w nieznane miejsce.

Nawigacja ponadto powinna mieć solidny uchwyt, który bez problemu zniesie nawet najdłuższą podróż i jest łatwa w montażu. Dobrze jest także w razie co dobrać do swojej nawigacji odpowiedni powerbank.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here