W czasach pandemii wiele osób szuka nowego hobby, czym mogłoby wypełnić godziny siedzenia w domu. Można zacząć grać w szachy, zrobić domową siłownię lub na przykład nauczyć się samodzielnie szyć. Przy tym potrzeba jest wybrania odpowiedniej maszyny do szycia. Niezależnie od tego, czy wybieramy ją dla siebie, czy może na prezent, warto przyjrzeć się dokładnie, na co zwrócić uwagę.
Jakie maszyny znajdują się na rynku?
Obecnie można znaleźć bardzo dużo różnych modeli maszyn. Różni je między sobią przede wszystkim liczba funkcji i automatyzacja. Warto zatem wiedzieć, wśród jakich urządzeń możemy szukać tego jedynego. Można je podzielić na 3 grupy: mechaniczne, elektroniczne oraz komputerowe. Mechaniczne maszyny są stwrowane manualnie i są zdecydowanie najlepszym wyborem dla osób, które cenią sobie tradycyjne rozwiązania. Elektroniczna maszyna z kolei może mieć na przykład wbudowany wyświetlacz, który ułatwia posługiwanie się nią. W przypadku komputerowych maszyn warto wiedzieć, że mają one wbudowaną pamięć, czyli zapamiętują sekwencje wzorów oraz nasze ustawienia.
Maszyna dla początkujących
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z szyciem lub chcesz kupić ją na prezent dla kogoś, kto także nie ma zbyt dużego doświadczenia, to powinieneś kierować się określonymi kryteriami. Warto wiedzieć, że niekoniecznie trzeba zapłacić dużo za pierwszą maszynę do szycia. Najlepiej kupić dobrą, mechaniczną lub elektroniczną, i wyposażoną w podstawowe funkcje, niż tę bardzo zaawansowaną komputerową.
Maszyna dla początkujących powinna mieć przede wszystkim następujące cechy:
- niewielka ilość ściegów – przede wszystkim powinna mieć możliwość robienia ściegów prostych oraz do obrzucania. Dobrze będzie, jeśli znajdzie się w niej możliwość robienia ściegu elastycznego, który doskonale nadaje się do szycia dzianin.
- regulacja szerokości oraz gęstości ściegu – najlepiej wybrać model, który ma płynną regulację gęstości oraz szerokości każdeg ściegu.
- zmiana położenia igły – od centrum stopki do lewej lub na przykład płynna regulacja położenia względem specjalnego otworu w stopce.
Dodatkowymi funkcjami, które są bardzo przydatne podczas uczenia się szycia na maszynie, są na pewno nawlekacz igły i nożyk do obcinania nici w obudowie. Dobra maszyna powinna mieć także ułatwiającą proste i równe szycie metalową płytkę ściegową z podziałką. Można także wybrać model, który posiada regulację docisku stopki oraz dodatkową możliwość zmiany prędkości szycia. W niektórych modelach można znaleźć także funkcję zmiany pozycjonowania igły w górę oraz w dół.
Oczywiście należy zwracać uwagę także na markę. Lepiej wybierać maszyny od znanych producentów, którzy mają swoją renomę i od wielu lat produkują urządzenia najwyższej jakości. Wybierając produkt nieznanej marki możemy narazić się na więcej problemów niż przyjemności.
Mechaniczna maszyna do szycia – co warto wiedzieć?
Wśród maszyn mechanicznych można wyróżnić te z chwytaczem wahadłowym oraz rotacyjnym. Ten drugi jest zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze. Wybór chwytacza ma niebagatelne znaczenie, gdyż związana jest z nim głośność pracy oraz dźwięk maszyny. Urządzenia, które posiadają chwytacz wahadłowy są zdecydowanie głośniejsze i wytwarzają klasyczny dźwięk. Rotacyjny chwytacz natomiast gwarantuje nam cichszą pracę i szumiący dźwięk.
Warto wiedzieć, że w maszynie mechanicznej ścieg wybiera się za pomocą pokrętła lub suwaka. Sterowanie odbywa się tutaj całkowicie manualnie. Najpierw wybiera się ścieg, a następnie ustawia się jego gęstość i szerokość. Na szczęście do urządzeń dołączona jest instrukcja, która pomaga na odpowiednie dobranie ściegu. Jednak zawsze można oczywiście doczytać na różnych blogach, w jaki sposób to wszystko działa.
Inną funkcją w maszynie mechanicznej jest na przykład regulacja docisku stopki. Może być ona skokowa, płynna, 3-stopniowa lub 6-stopniowa. Prędkość pracy maszyny jest regulowana za pomocą nożnego pedała. Warto wiedzieć, że maszyny do szycia tego typu mają maksymalną szerokość ściegów, która wynosi 5 mm i możliwe jest sterowanie igłą od centrum do lewej strony. Modele mechaniczne posiadają także specjalny nawlekacz igły. Warto zdecydować się na ten model na początku swojej drogi, a jeśli faktycznie stanie się to naszym hobby – próbować lepsze i bardziej skomputeryzowane urządzenia.