Jak wybrać czytnik e-book?

0
739
czytnik ebook, czytnik e-book, jaki wybrać czytnik, jak wybrać czytnik do e-booków, dla kogo czytnik e-book, zalety czytników
fot. pexels.com

Czytanie książek to ulubione zajęcie wielu osób. Czytać można wszędzie – w domu, w pociągu lub w autobusie. Często jednak na długą podróż nie chcemy brać ze sobą kilku ciężkich książek, bo jest to zdecydowanie niewygodne. Dużo osób decyduje się obecnie na zakup czytnika do książek. Robi się to coraz popularniejsze z uwagi na większą dostępność e-booków oraz atrakcyjność urządzeń do ich odczytu.

Dla kogo czytnik e-book?

Tradycyjne książki nadal mają przewagę, jeśli chodzi o ilość czytelników, jednakże można stwierdzić, że czytniki zdecydowanie przydają się w kilku sytuacjach. Szczególnie wygodnym rozwiązaniem jest to w momencie wielu długich podróży. Wówczas nie chcemy przewozić ze sobą kilku tomów książek, bo zdecydowanie zmniejsza do komfort. Czytnik jest też dobrym pomysłem dla osób, które czytają bardzo dużo artykułów z portali internetowych. Szczególnie przy tych długich wygodniejszym rozwiązaniem będzie czytnik, niż wysilanie wzroku przy telefonie lub niewygodne siedzenie przed biurkiem. 

Czytnik warto kupić także, gdy potrzebujemy szybkiego dostępu do sprawozdań oraz notatek. Urządzenia te bez problemu odczytują pliki pdf, na których możemy mieć zapisane istotne dla nas kwestie. Wówczas zamiast brać laptopa lub przenosić wszystko na pendrive, możemy po prostu skorzystać z czytnika. Szybko i wygodnie. 

czytnik ebook, czytnik e-book, jaki wybrać czytnik, jak wybrać czytnik do e-booków, dla kogo czytnik e-book, zalety czytników
fot. pexels.com

Urządzenie to sprawdzi się także dla osób, które czytają bardzo dużo na ekranie komputera i jest to dla nich bardzo męczące. Z czytnikiem można usiąść dosłownie wszędzie i nie męczy tak wzroku. Istnieje jeszcze oczywiście mnóstwo innych powodów, aby posiadać czytnik – możliwość łatwego dostępu do wielu książek, bez wychodzenia z domu, czy większa ilość miejsca w mieszkaniu.

Główną zaletą czytników jest to, że nie męczą one wzroku. Są ponadto lekkie i mają niewielkie rozmiary. Mogą być używane wszędzie – zarówno w jasnych pomieszczeniach, jak i na pełnym słońcu. Będą doskonale i wyraźnie wyświetlać tekst. Co ważne, na czytniku można pomieścić wiele tysięcy publikacji, na co z pewnością nie pozwolą nam półki w regale.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jeśli chcemy, aby sprzęt, który zakupimy, był najwyższej jakości, to należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę parametry techniczne, takie jak ekran. Jest to najważniejszy element czytnika – od niego zależy, czy urządzenie będzie komfortowe w użyciu. Większość czytników posiada wyświetlacze o przekątnej 5-10 cali. Najbardziej optymalny będzie wybór 6-calowego, z uwagi na to że będzie to doskonały kompromis między poręcznością a wygodą czytania. Warto także zwrócić uwagę na rozdzielczość – im wyższa, tym lepiej. Warto także skupić się na typie ekranu. Większość urządzeń wykorzystuje wyświetlacze w technologii e-papieru, dzięki czemu nie męczą wzroku. 

Kolejną istotną kwestią jest oświetlenie. Pojawiło się ono w czytnikach od roku 2012. Dzięki temu można czytać książki w każdych warunkach, nawet gdy jest słabe światło. Ponadto nie przeszkadza się także osobom, które znajdują się w naszym pobliżu, na przykład w autobusie. Diody podświetlają tekst od góry, co sprawia, że światło nie razi i nie męczy oczu. Inną kwestią jest także obsługa dotyku. Na rynku można znaleźć także urządzenia z przyciskami, jednakże wybór zależy od preferencji. Czy wolimy ekran dotykowy, czy na przyciski. 

Niezwykle ważna jest także bateria, jaka znajduje się w urządzeniu. Im wyższa pojemność akumulatora, tym dłużej będziemy mogli korzystać z czytnika, bez ładowania. Warto także zwrócić uwagę na obsługiwane formaty plików – każdy czytnik obsługuje pewien zestaw standardowych formatów, takich jak EPUB, MOBI, PDF, TXT, DOC. Im dłuższa lista obsługiwanych plików, tym większa pewność, że damy radę odczytać każdy tekst. 

czytnik ebook, czytnik e-book, jaki wybrać czytnik, jak wybrać czytnik do e-booków, dla kogo czytnik e-book, zalety czytników
fot. pexels.com

Dodatkową kwestią są dodatkowe funkcje, takie jak bezprzewodowa łączność lub technologia Text To Speech – przydaje się w momencie, gdy chcemy zamienić tekst czytany na słuchany. Dzięki temu nie trzeba kupować audiobooka – urządzenie przeczyta tekst przez syntezator mowy. Niezwykle przydatny może być także słownik, który szybko przetłumaczy konkretne wyrazy.

Ceny czytników

Czytniki nie są bardzo drogimi urządzeniami. Często wystarczy kilkaset złotych, aby mieć sprzęt wysokiej jakości. Warto wiedzieć, że czytniki do 300 zł są wyposażone w ekran e-ink, który posiada 16 odcieni szarości i rozdzielczość 800 x 600. Często posiadają także wifi. Jeśli możemy pozwolić sobie na większy wydatek, czyli około 500 zł, to wówczas można zakupić czytnik z modułem wifi oraz dodatkowymi funkcjami, takimi jak notatnik lub przybliżanie/oddalanie. Takie modele mają też zdecydowanie pojemniejszą baterię. Warto jednak zaopatrzeć się w powerbank, który zapewni ciągłość działania urządzenia w każdych warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here