Hulajnoga elektryczna czy klasyczna? Jaką wybrać, aby spełniała potrzeby dziecka?

0
749
hulajnoga dla dziecka, elektryczna czy klasyczna hulajnoga, hulajnoga klasyczna czy elektryczna, wybór hulajnogi dla dziecka, zalety hulajnogi elektrycznej, zalety hulajnogi klasycznej
fot. pexels.com

Wybierając hulajnogę dla dziecka warto zastanowić się, jaki model byłby dla niego lepszy – elektryczny, czy klasyczny? A może jeszcze inny? Dobrze jest poznać wcześniej zalety oraz wady obydwu rozwiązań i wybrać to, które będzie źródłem frajdy oraz odpowiednio dopasuje się do potrzeb. 

Dylemat – klasyczna, czy elektryczna?

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na tym, aby dziecko dobrze się rozwijało oraz spędzało więcej czasu na dworze, a mniej przed komputerem, to zdecydowanie hulajnoga jest dobrym pomysłem. Pozwala nie tylko na aktywne spędzenie czasu, ale także na rozwój psychoruchowy. Warto jednak zastanowić się, jaka hulajnoga będzie spełniała wszystkie, określone potrzeby dziecka w danym wieku.

Jeżeli hulajnoga ma przede wszystkim aktywizować oraz być swoistego rodzaju przygodą, to lepiej jest postawić na klasyczną, która będzie napędzana nogami. Jest ona doskonałym wyborem dla dzieci nawet od 15 miesiąca życia. Jedyne wymaganie, jakie należy spełnić wówczas to umiejętność samodzielnego chodzenia, bez pomocy rodziców. Elektryczną hulajnogę lepiej jest wybrać dla starszych dzieci, od mniej więcej 8 roku życia. Będzie także doskonale nadawać się dla dorosłych osób. Warto jednak wiedzieć, że taki sprzęt może osiągnąć nawet do 30 km/h.

Klasyczna hulajnoga

Łączy ona w sobie przyjemne z pożytecznym. Przede wszystkim wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, a także zachęca do aktywnego spędzania czasu. Sprawia też dużo frajdy, szczególnie, gdy pociecha spędza przy tym czas ze swoimi kolegami ze szkoły. Parametrami, na które warto zwrócić uwagę, gdy wybiera się hulajnogę dla dziecka, są przede wszystkim wiek, ciężar oraz zdolności ruchowe.

Następnie istotne jest konstrukcja sprzętu, liczba oraz rodzaj kół, a także hamulca. Dobrze jest zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, takie jak mata antypoślizgowa, materiał na rączkąch oraz nóżka, która będzie stanowić oparcie dla hulajnogi). Warto także wybierać sprzęt, który był odpowiednio przetestowany i posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Klasyczna hulajnoga – dla jakich dzieci?

Jeśli wybieramy hulajnogę dla malucha, to dobrze jest wybrać model trójkołowy. Będzie on stabilniejszy i wygodniejszy. Szczególnie dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z hulajnogą. Warto także wybrać taką, która jest wykonana z plastiku – wówczas nie będzie stanowić zagrożenia dla dziecka.

hulajnoga dla dziecka, elektryczna czy klasyczna hulajnoga, hulajnoga klasyczna czy elektryczna, wybór hulajnogi dla dziecka, zalety hulajnogi elektrycznej, zalety hulajnogi klasycznej
fot. pexels.com

W przypadku starszych pociech, które mają już opanowane zachowanie równowagi dobrze jest zdecydować się na hulajnogę dwukołową. Powinna mieć regulację kierownicy, dzięki czemu szybko z niej nie wyrośnie. Konstrukcja hulajnogi najlepiej jakby była wykonana z aluminium oraz miała lepsze łożyska. Dzięki temu można osiągnąć prędkość, przy której będzie możliwa większa frajda. Ważne są także koła – w różnych warunkach lepiej będą służyć te napompowane i nieco większe. W innym wypadku można postawić na te, które są poliuretanowe.

Warto wiedzieć, że taka hulajnoga to doskonały pomysł na prezent, na przykład na święta lub na Komunię.

Elektryczna hulajnoga

Tego typu hulajnoga ma oczywiście swoje wady oraz zalety. Przede wszystkim wybierają ją rodzice starszych dzieci oraz nastolatków. Jest niesamowicie wygodna – nie trzeba do niej angażować żadnych mięśni. Jedyne co trzeba zrobić, to lekko się odepchnąć na początku. Nie trzeba do niej posiadać żadnych uprawnień, ani karty rowerowej, natomiast lepiej pamiętać, że nie można się nią poruszać po jezdni.

Identycznie, jak w przypadku hulajnogi klasycznej, warto zwrócić uwagę na konstrukcję oraz rodzaj kółek. Istotniejszymi elementami jednakże są akumulator oraz rodzaj hamulca. W różnych modelach można znaleźć rozwiązania typu hamulec tylny, uruchamiany ręcznie w kierownicy, lub nożny, zastępujący błotnik. Czas korzystania z hulajnogi po naładowaniu powinien wynosić minimalnie 30 minut.

Warto wiedzieć, zastanawiając się nad wyborem hulajnogi, że elektryczne modele są znacznie droższe. Ich cena wynosi od 300 do 1400 zł. Dla młodszych dzieci, czyli takich około 8 roku życia, można znaleźć modele dostosowane doskonale do nich. Są one lżejsze – ważą około 12 kg, a także mają mniejszą moc. Również ich prędkość nie jest najwyższa – maksymalnie osiągają 12 km/h. Z pewnością wpływa to pozytywnie na bezpieczeństwo dziecka.

Dla starszych dzieci można znaleźć modele, które mają zdecydowanie większą moc oraz stalową konstrukcję. Mogą osiągać wagę do 20 kg i rozpędzać się aż do 24 km/h.

Bezpieczna jazda na hulajnodze

hulajnoga dla dziecka, elektryczna czy klasyczna hulajnoga, hulajnoga klasyczna czy elektryczna, wybór hulajnogi dla dziecka, zalety hulajnogi elektrycznej, zalety hulajnogi klasycznej
fot. pexels.com

Warto pamiętać, że jazda na hulajnodze, szczególnie elektrycznej, może spowodować różne niebezpieczeństwa, jeżeli nie korzysta się z niej w sposób odpowiedni. Warto zatem zaopatrzyć dziecko w odpowiednie ochraniacze na łokcie i kolana, a także porządny kask. Dobrze także, przed każdą jazdą, sprawdzić dokładnie sprzęt – napompowanie kół i wyregulowanie kierownicy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here