Hulajnoga ma niesamowicie wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce, gdy na ulicy panują korki. Możesz bez wysiłku, na elektrycznej hulajnodze, dostać się tam, gdzie chcesz. Jednak warto także zwrócić uwagę na klasyczne hulajnogi, które zapewniają aktywnie spędzony czas i dużo ruchu. Jaką zatem hulajnogę wybrać dla siebie?
Dla kogo hulajnoga?
Pozornie wydaje się, że hulajnogi są tylko dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Jest to doskonały środek transportu, który prawdopodobnie przypadnie do gustu każdemu. Obecnie nikogo nie dziwi widok eleganckich osób, które jeżdżą na hulajnogach elektrycznych. Dzięki nim można szybko i bez grama wysiłku dostać się do określonego miejsca. Jest to doskonała opcja dla osób, które nie lubią aktywności fizycznej, lub uważają, że można ją wykonywać w innych sytuacjach.
Dla bardziej aktywnych osób z pewnością dobrą opcją będzie wersja klasyczna. Dzięki niej można ukształtować sylwetkę i pozbyć się zbędnych kilogramów, zachowując przy okazji dziecięcą radość.
Na co zwrócić uwagę przed kupnem hulajnogi?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że hulajnoga dla dorosłych może wytrzymać więcej, niż ta zaprojektowana z myślą o dzieciach. Dopuszczalne obciążenie może wynosić mniej więcej 90-100 kg.
Ważną kwestią jest także regulacja wysokości kierownicy. Warto, aby móc dobrać ją indywidualnie do swoich potrzeb. Rączki powinny znajdować się powyżej bioder, dzięki czemu sterowanie będzie zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Warto także wiedzieć, że 40 cm to idealny rozmiar rozstawu rączek.
Inną sprawą są oczywiście kółka. W hulajnogach dziecięcych są one zdecydowanie mniejsze. Dla osoby dorosłej powinny mieć średnicę przynajmniej 20 cm. Taka hulajnoga wówczas doskonale będzie się nadawać do jazdy miejskiej i lepiej stłumi drgania. Umożliwi także szybszą i pewniejszą jazdę.
Kółka są wykonywane z różnych materiałów – są pełne, plastikowe lub pompowane. Wyprodukowane z tworzywa nie wymagają większej uwagi, gdyż niełatwo ulegają uszkodzeniu. Są niestety twarde i czuć przez nie wszystkie łączenia na krzywych chodnikach. Kółka w wersji pompowanej doskonale radzą sobie na nieutwardzonej drodze i nie czuć dzięki nim tak nierówności podłoża, jednakże staje się możliwe złapanie w nich gumy.
Istotne staje się także zwrócenie uwagi na podest, na którym stawiamy nogi. Im szerszy, tym łatwiej jest zmienić nogę, która odpycha hulajnogę, bez zatrzymywania się. Bardzo wygodne są wersje z długim podestem, na którym bez problemu zmieści się obie stopy. Warto także zwrócić uwagę na jego pokrycie. Najlepiej, jeśli jest to chropowata powierzchnia – w innym wypadku, podczas deszczowej pogody, można się poślizgnąć i stworzyć niebezpieczną dla siebie sytuację.
Kolejną istotną kwestią są hamulce. W hulajnogach można znaleźć ich dwa rodzaje – mechaniczne, które równocześnie są także błotnikiem tylnego koła, oraz trczowe z manetką na kierownicy. To drugie rozwiązanie jest z pewnością znane także z większych pojazdów, czyli rowerów. Jest to zdecydowanie efektywniejsza opcja, niż błotnikowa wersja.
Elektryczna hulajnoga dla dorosłych
Jest to zdecydowanie interesująca opcja dla osób, które nie chcą używać hulajnogi jako dodatkowej opcji aktywności fizycznej, a jedynie szukają opcji, pozwalającej na szybkie dostanie się z miejsca na miejsce. Bez żadnego wysiłku oraz użycia siły. Jedyne, co należy zrobić w takiej hulajnodze, to odepchnąć się na początku i wcisnąć manetkę. Prędkość tego pojazdu sięga około 25 km/h, niekiedy jest to nawet 30.
Przy wyborze hulajnogi elektrycznej należy oczywiście zwracać uwagę na takie same parametry, jak w tej klasycznej. Dodatkową opcją, której trzeba się przyjrzeć jest jedynie akumulator. Czas jazdy na zasilaniu powinien wynosić minimum 30 minut – w tym czasie spokojnie można dostać się do pracy, a na miejscu podładować sobie baterię na podróż powrotną.
Warto wiedzieć, że jazda na hulajnodze elektrycznej może być niebezpieczna, z uwagi na osiąganą prędkość. Należy więc na początku odpowiednio się przyzwyczaić do tego pojazdu oraz delikatnie posługiwać się manetkami. Niektóre hulajnogi mają nawet wbudowany tempomat, co jest niezwykle interesującym rozwiązaniem.