Szczoteczka do zębów – soniczna, czy elektryczna? Którą wybrać?

0
865
mycie zębów, szczoteczka do zębów, jaką wybrać szczoteczkę, szczoteczka soniczna, szczoteczka elektryczna, jaka szczoteczka najlepsza, jaką szczoteczkę kupić
fot. pexels.com

Każdy z nas codziennie w jakiś sposób o siebie dba. Kupuje żele do mycia twarzy, profesjonalne trymery itd. Każdy powinien także odpowiednio zadbać o swoje uzębienie. Dzięki temu będziemy mieć piękny uśmiech na długo. Zapobiegnie to także problemom z próchnicą. Warto także wiedzieć, jak dokładnie i właściwie myć zęby. Manualne szczoteczki nie są zbyt dobre do dokładnego pozbywania się zanieczyszczeń, warto zatem zwrócić uwagę na szczoteki elektryczne oraz soniczne. Poznaj ich najważniejsze wady oraz zalety i zdecyduj, jaka będzie odpowiednia dla Ciebie.

Szczoteczka soniczna

Do pewnego czasu najpopularniejszym wyborem były szczoteczki elektryczne. Obecnie coraz lepszą opinią cieszą szczoteczki soniczne. Działa ona na zupełnie innej zasadzie, niż elektryczna. Urządzenie to emituje różnego rodzaju drgania oraz fale dźwiękowe. Są one niemalże niesłyszane przez ludzkie ucho. Wprawiają one włosie szczoteczki w ruch, sprawiając, że mycie jest znacznie dokładniejsze. Szczoteczka ta wykonuje ruch wymiatający, co jest zdecydowanie bezpieczniejsze dla szkliwa, niż ruch rotacyjny.

mycie zębów, szczoteczka do zębów, jaką wybrać szczoteczkę, szczoteczka soniczna, szczoteczka elektryczna, jaka szczoteczka najlepsza, jaką szczoteczkę kupić
fot. pexels.com

Szczoteczki soniczne są nieco droższe niż elektryczne, jednakże charakteryzują się dużo większą skutecznością mycia. Zapewniają także bezpieczeństwo zębom oraz dziąsłom. Zapewniają także bardzo duży komfort korzystania. Doskonale sprawdzą się u osób, które mają problemy z zębami lub dziąsłami.

Jest to ponadto wybór na wiele lat – dobrej jakości urządzenia pracują bezawaryjnie. Należy jedynie co jakiś czas wymieniać końcówki. Oczywiście, wybór tej szczoteczki oraz korzystanie z niej nie zapobiegną problemom z próchnicą, jednakże znacznie ułatwią dbanie o zęby.

Na rynku znajduje się bardzo dużo modeli szczotezek sonicznych, które zapewniają różne efekty czyszczenia. Lepiej nie sugerować się niską ceną, a raczej skutecznością szczoteczki i jej funkcjonalnością. Dobrze jest sprawdzić, jakie są gwarantowane efekty czyszczenia. Rezultaty powinny być także potwierdzone przez badania kliniczne.

Szczoteczka elektryczna

Tradycyjna elektryczna szczoteczka z obrotową główką ma bardzo prosty sposób działania. Po włączeniu główka zaczyna się szybko obracać, a włosie, które się na niej znajduje, usuwa zanieczyszczenia z zębów. Korzystanie z takiej szczoteczki jest bardzo wygodne i mniej męczące, niż manualna. Zapewnia dodatkowo dużą skuteczność w czyszczeniu zębów.

Szczoteczka ta, zależnie od modelu, wykonuje dwa lub trzy rodzaje ruchów. Te z dwoma mogą wykonać do 10,5 tysiąca ruchów na minutę, natomiast te z trzeba nawet do 45 tysięcy.

Niestety, taka szczoteczka nie każdemu może przypaść do gustu. W przypadku osób, które cierpią na paradontozę lub mają słabe zęby, nie powinny jej używać. Może uszkodzić delikatne plomby oraz dziąsła.

Soniczna czy elektryczna?

Obie szczoteczki, aby z nich korzystać, wymagają podłączenia do prądu. Różni je przede wszystkim technologia czyszczenia, kształt oraz ruchy wykonywane przez główkę.

mycie zębów, szczoteczka do zębów, jaką wybrać szczoteczkę, szczoteczka soniczna, szczoteczka elektryczna, jaka szczoteczka najlepsza, jaką szczoteczkę kupić
fot. pexels.com

Bardzo łatwo na pierwszy rzut oka rozróżnić, która szczoteczka należy do jakiej kategorii. Elektryczne szczoteczki mają okrągłą główkę, natomiast te soniczne przypominają modele klasyczne, manualne. Mają główkę o podłużnym kształcie. Wykonują ponadto nawet do 62 tysięcy ruchów na minutę. Mogą być wykonywane w prawo-lewo lub prawo-lewo plus góra-dół. Pierwsza opcja to ruch wymiatający, druga natomiast to wymiatająco-pulsacyjny. Na rezultat takiej szczoteczki ma wpływ gęstość włosia, oraz jego jakość i rozłożenie.

W przypadku szczoteczek elektrycznych, dobrze wiedzieć, że usuwają do 2 razy więcej płytki bakteryjnej, niż w przypadku manualnej. Główkę w takiej szczoteczce należy wymieniać co 3 miesiące, gdyż zużywa się ona przy każdym myciu jamy ustnej. Soniczne szczoteczki mają zdecydowanie lepsze efekty czyszczenia. Mogą usunąć nawet do 10 razy więcej płytki bakteryjnej i poprawiają stan zdrowia dziąseł w dwa tygodnie. Główka bez problemu dostaje się nawet w trudno dostępne miejsca.

Warto zdecydować się na model, który będzie odpowiadał nam i naszym potrzebom. Producenci zapewniają także dodatkowe elementy do szczoteczek, takie jak na przykład etui. Można wybierać również wśród różnych kolorów. Warto jednak wiedzieć, że urządzenie to powinno głównie wpływać na zdrowie dziąseł i zębów, zatem wybór jej wyglądu ma drugorzędne znaczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here