Szachy – jakie kupić, aby sprawić komuś przyjemność?

0
1289
szachy, gra w szachy, szachownica, jaką kupić szachownicę, szachownica na prezent
fot. pexels.com

Szachy to doskonały prezent praktycznie na każdą okazję. Szczególnie ostatnimi czasy, gdy pod koniec 2020 roku popularny stał się serial, który w swojej fabule przedstawia bardzo uzdolnioną, młodą szachistkę, która podbija typowo męski, w tamtych czasach, świat. Dużo osób zaczęło się nieco bardziej interesować obecnie szachami, jednak nie tylko z tego powodu warto kupić je na prezent. Jest to po prostu prezent, który będzie wszechstronnie rozwijał i zapewni godziny pełne skupienia. Jakie zatem szachy wybrać?

Krótka historia szachów

Szachy to najstarsza gra strategiczna na świecie. Przyjmuje się, że pierwsza wersja powstała w Indiach, a następnie trafiła do Persji. Następnie została spopularyzowana wśród Arabów, skąd potem trafiła do Europy. Jej zasady nie były takie same od początku i były poddawane modyfikacjom, aby jak najbardziej uatrakcyjnić grę i sprawić, że będzie precyzyjna.

Wiele zasad zostało wprowadzonych przez Persów. Jedną z najbardziej znanych jest oczywiście „szach mat” – wywodzi się on z języka perskiego, gdzie Shah – oznacza króla, a ‚Mat” oznacza pozbawiony mocy. Natomiast w Arabii słowo „mata” oznacza „martwy” lub „umarł”. Z tego powodu w tłumaczeniach tej zasady mogły zdarzać się błędy. Wiadomo, iż króla nie można w szachach zabić, a jedynie otoczyć i sprawić, aby nie mógł uciec przed innymi figurami.

Szachy klasyczne a turniejowe

Szachy klasyczne to najpopularniejszy rodzaj na świecie. Mają figury wyprodukowane w stylu, który pojawia się od wielu wieków i stanowi ponadczasowy zestaw. Na pewno będą doskonałym prezentem dla osób, które cenią i szanują tradycję. Idealnie nadają się do grania w warunkach domowych i sprawdzą się zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które już od jakiegoś czasu próbują swoich sił w szachach. Można znaleźć wśród tego typu szachów różne wielkości szachownicy oraz pionków, najczęściej wyprodukowane z drewna.

szachy, gra w szachy, szachownica, jaką kupić szachownicę, szachownica na prezent
fot. pexels.com

Nieco różnią się od nich szachy turniejowe, które mają deskę zrobioną z dwóch typów drewna. Mają także samodzielną kasetkę na bierki oraz piękne, drewniane figury. Są one wyjątkowo eleganckie i będą stanowić doskonałą ozdobę każdego pomieszczenia. Gdy podarujemy wybranej osobie takie właśnie szachy, to z pewnością będzie z nich bardzo zadowolona.

Szachy podróżne

Zdarza się, że trzeba wybrać się w daleką podróż, na przykład pociągiem i często po jakimś czasie zaczyna to być nużące. Po przeczytaniu książki lub krótkiej drzemce ma się ochotę na inne intelektualne wyzwania, które skrócą znacznie czas podróży. Doskonałym wyborem w takim wypadku będą szachy podróżne. Można wybrać model na przykład drewniany ze składaną kasetką. Są bardzo podobne do zestawów klasycznych, jednak różnią się jedną istotną kwestią. Są one magnetyczne. Warto zaznaczyć jeszcze, że można znaleźć wśród szachów podróżniczych takie, które zmieszczą się nawet do kieszeni, są lekkie i cienkie. Mają one specjalne bierki, które są wtykane, co zapobiega ich pogubieniu w trakcie grania w podróży.

Szachy dekoracyjne

Nie tylko drewniane szachy prezentują się niesamowicie pięknie. Na rynku obecnie można znaleźć ogromną ilość szachów ozdobnych. Od tych, które przedstawiają ulubionych bohaterów z filmów lub bajek, aż po modele, które mają klasyczne kształty, ale zostały wykonane na przykład ze szkła. W sklepach internetowych można znaleźć także modele, które nawiązują do historii i przedstawiają na przykład Spartan. Prezentują się niezwykle intrygująco oraz przyciągają wzrok każdego gościa. Mogą także sprowokować to porozmawiania na różne ciekawe tematy z zakresu kultury. A jak przyjemnie się będzie nimi grało!

szachy, gra w szachy, szachownica, jaką kupić szachownicę, szachownica na prezent
fot. pexels.com

Takie szachy to doskonały pomysł na prezent na święta lub dla dziecka na komunię. Sprawdzi się także na upominek mikołajkowy.

Szachy dla dzieci

Jeśli chcesz nauczyć grać dziecko w szachy już od najmłodszych lat, to doskonałym pomysłem będzie wybór kolorowych, silikonowych zestawów. Są miękkie oraz odporne na uszkodzenia. Dzięki temu nie będziesz się bać o swoją cenną szachownicę, a sprawisz jednocześnie dużo radości dziecku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here