Dobry kask rowerowy to podstawa bezpieczeństwa – jak znaleźć ten najlepszy dla siebie?

0
1208
kask na rower, kask rowerowy, jaki kask wybrać, kask szosowy, kask mtb, kask orzeszek, kas szosowy, kask miejski,
fot. pexels.com

Kask rowerowy to jeden z akcesoriów, dzięki któremu jazda na rowerze staje się zdecydowanie bezpieczeniejsza. Często inwestujemy w mocne linki, nowoczesne pompki, zapominanając o tym, co sprawi, że zminimalizujemy zagrożenie podczas jazdy. Warto zatem nosić kask zarówno na krótkie, jak i długie przejażdżki. Może nas uratować w różnych niebezpiezpiecznych sytuacjach. Jak wybrać ten najlepszy, który zapewni maksimum ochrony? 

Rodzaje kasków na rower

Kask ma za zadanie ochronę głowy uczestnika ruchu podczas wypadku. Warto wybrać odpowiedni do swoich potrzeb. Jego zabudowanie będzie się różniło w zalezności od terenu, na jakim się najczęściej poruszamy. Inny wybierzemy podczas górskich wypadów, a inny do jazdy miejskiej. Jest to spowodowane różnicą w niebezpieczestwach oraz zagrożeniach, jakie można spotkać na tych terenach.

Wśród rodzajów kasków rowerowych można wyróżnić przede wszystkim miejskie, szosowe, MTB oraz full-face. Znaleźć można także kaski, które są odpowiednie podczas jazdy wyczynowej, czyli tak zwane „orzeszki”.

Kask szosowy

kask na rower, kask rowerowy, jaki kask wybrać, kask szosowy, kask mtb, kask orzeszek, kas szosowy, kask miejski,
fot. pexels.com

Jeżdżąc najczęściej po asfalcie, potrzebny jest kask ochronny, który doskonale poradzi sobie w przypadku uderzenia w płaską powierzchnię. Istotne jest także, aby wybrany model był przewiewny oraz aerodynamiczny. Budowa takiego kasku powinna zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa kolarzowi, ale też nie utrudniać jazdy.

Najpopularniejsze kaski na rower szosowy mają kształt zbliżony do kropli wody, a specjalnie zaprojektowane otwory wentylacyjne minimalizują powstawanie oporów powietrza. Zapewniają doskonałą opływowość. Kask taki zatem powinien być przede wszystkim lekki oraz aerodynamiczny.

Kask MTB

Podczas jazdy po wertepach nigdy nie wiadomo, w którym momencie może pojawić się niebezpieczeństwo. Spaść z roweru można pod różnym kątem, ale zagrożenie może stanowić także ostra skała wzdłuż ścieżki lub wiszące nisko gałęzie. Kask MTB zapewni doskonałą ochronę w takich wypadkach. Jest zdecydowanie bardziej rozbudowany na potylicy i przykrywa bardziej uszy. Zazwyczaj posiada także daszek. Z reguły taki kask ma dużo otworów wentylacyjnych w odpowiednich rozmiarach.

Wśród kasków MTB można znaleźć modele enduro, które mają jeszcze bardziej rozbudowaną ochronę tylnej części głowy. Są przeznaczone do zdecydowanie szybszej jazdy i przez to bardziej niebezpiecznej. Innym modelem jest full face, który posiada także dodatkową osłonę na szczękę i bardziej przypomina kask motocyklowy. Doskonale przyda się w trakcie ekstremalnych jazd terenowych.

kask na rower, kask rowerowy, jaki kask wybrać, kask szosowy, kask mtb, kask orzeszek, kas szosowy, kask miejski,
fot. pexels.com

Kask „orzeszek”

Tego typu kaski są przeznaczone głównie do jazdy na BMX-ach oraz do dirtu. Mają bardzo dużą wytrzymałość i chronią przed silnymi uderzeniami, na przykład o beton lub asfalt. Nie posiadają rozbudowanej wentylacji, nie są aerodynamiczne, są także cięższe. Liczy się w nich głównie wytrzymałość. Tę właśnie uzyskuje się przez jednolity kształt, który przypomina orzeszek. Dzięki temu dobrze rozprasza siłę potencjalnego uderzenia.

Można je stosować podczas jazdy na BMX-ie, ale nie tylko. Dobrze sprawdzą się podczas jazdy na rowerze, deskorolce, rolkach lub w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych.

Kask miejski

Jeśli rower stanowi jedynie transport do pracy i głównie jeździ się na nim po mieście, to najlepiej sprawdzi się kask miejski. Podczas rekreacji nie są tak ważne aspekty techniczne tego elementu, a raczej istotniejszy staje się design. Na rynku znajduje się bardzo dużo modeli, które często przypominają orzeszki lub enduro. Najważniejsze w nich jest dopasowanie się do preferencji rowerzysty.

Technologie stosowane w kaskach

Niezależnie od modelu, w kaskach możemy spotkać się z zastosowaniem różnych technologii. Ochrona na głowę skłąda się przede wszystkim ze skorupy zewnętrznej oraz wewnętrznej. Trwałe połączenie między nimi nazywa się technologią In-mold. Konstrukcję taką otrzymuje się dzięki wstrzyknięciu polistyrenu do twardej skorupy na zewnątrz. Dzięki temu kask jest bardziej wytrzymały, a także lekki. Jest to lepsze niż klejenie warstw.

W kaskach można znaleźć także system MIPS, czyli Multi-directional Impact Protecion System. Ma on za zadanie rozproszenie siły uderzenia przy wypadku.

Kask powinien mieć dodatkowo dobrą wentylację, dzięki której głowa nie nagrzewa się tak mocno. Często w otworach wentylacyjnych można znaleźć siatka, która nie przepuszcza owadów.

Warto wiedzieć, że kask powinien ważyć niewiele. Im mniej, tym oczywiście lepiej. Nie powinno to jednak negatywnie wpływać na jego wytrzymałość. Najlżejsze kaski ważą około 200 gramów.

Dzięki odblaskowym dodatkom możemy także dodatkowo czuć się bezpieczniej na drodze, gdyż kierowcy zobaczą nas zdecydowanie wcześniej i odpowiednio zareagują. Niektóre kaski posiadają także lampkę z pokrętłem, która jeszcze bardziej wpływa na bezpieczeństwo jazdy na rowerze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here