Myszka do komputera – jak wybrać odpowiednią?

0
865
jaką myszkę kupić, myszka do komputera, myszka do laptopa, myszka przewodowa, myszka bezprzewodowa, myszka laserowa, myszka optyczna, myszka gamingowa,
fot. pexels.com

W przypadku osób, które dużo siedzą przed komputerem – czy to podczas pracy, czy w wolnym czasie – niezwykle ważny jest sprzęt, jakim się posługujemy. Nie chodzi oczywiście o sam komputer lub laptop. Istotne są również przedmioty takie, jak klawiatura, monitor lub myszka. Ta ostatnia stanowi niezbędne akcesorium do pracy, nawet jeśli posiadamy laptopa. Na co zwrócić uwagę przy zakupie myszki do komputera?

Różne oblicza myszek do komputera

Pierwszą kwestią, nad jaką warto się zastanowić przed wybraniem myszki, jest kwestia jej rodzaju. Na rynku istnieją myszki optyczne oraz laserowe. Warto wiedzieć, czym się różnią.

Wersja optyczna do poprawnego działania wykorzystuje diodę LED, która wysyła sygnał do urządzenia. Dzięki temu temu wiadomo, w jakim położeniu się znajduje, dzięki wbudowanej kamerce. Takie rozwiązanie jest stosunkowo tanie, co stanowi jego dużą zaletę. Ponadto jest także niezawodna oraz trwała. Jednak taka myszka ma mniejszą precyzję działania – nie jest zatem polecana graczom oraz grafikom.

Myszka laserowa natomiast ma inną diodę – jak sama nazwa wskazuje, laserową. Ma ona zdecydowanie większą precyzję oraz krótszy czas reakcji, nawet na delikatny ruch ręką. Głównie tego typu myszki są wykorzystywane przez graczy, ale także osoby, które pracują w zaawansowanych programach do projektowania. Wiąże się to oczywiście z jej wyższą ceną.

jaką myszkę kupić, myszka do komputera, myszka do laptopa, myszka przewodowa, myszka bezprzewodowa, myszka laserowa, myszka optyczna, myszka gamingowa,
fot. pexels.comKolejną kwestią jest wybór myszki przewodowej lub bezprzewodowej. Obecnie ta druga jest zdecydowanie popularniejszym wyborem wśród osób spędzających dużo czasu przed komputerem. Jest ona bardzo praktyczna. Nie ma nadmiernej ilości kabli, które mogą przeszkadzać przy pracy, a ponadto można jej używać do sterowania tabletem lub telewizorem. Jedynym ograniczeniem jest tutaj zasilanie. Myszka taka musi mieć odpowiednią baterię lub akumulator.

Myszka przewodowa natomiast była standardem przez wiele lat w biurach oraz domach. Nadal cieszy się popularnością. Jest zdecydowanie tańsza, niż mysz bezprzewodowa, ponadto gwarantuje brak zakłóceń oraz opóźnień.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jednym z istotnych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przez zakupem, jest rozdzielczość sensora. Ta wartość odpowiada za czułość urządzenia. Im wyższa rozdzielczość, tym myszka będzie szybciej reagować na polecenia. Jest to niezwykle istotne podczas kompletowania sprzętu do gier komputerowych. Warto rozejrzeć się w takim wypadku za myszką o rozdzielczości 1000 DPI. Wartość ta powinna mieć także możliwość regulacji, jako że w każdej grze sprawdza się inna czułość myszki.

Warto także zwrócić uwagę na częstotliwość raportowania. Jest to parametr, który jest głównie opisywany w przypadku myszek gamingowych. W tej kwestii istotna jest częstotliwość komunikacji myszki z komputerem – im częściej, tym oczywiście lepiej.

Jeśli jesteś graczem i szukasz myszki dla siebie, to istotne będą także inne detale, które decydują o funkcjonalności sprzętu. Chodzi między innymi o programowalne przyciski – między innymi można przypisać im szybką zmianę rozdzielczości. Istotna będzie także technologia, która ułatwia szybkie poruszanie myszką oraz ciężarki, które umożliwią wyważenie myszki pod kątem własnych preferencji.

jaką myszkę kupić, myszka do komputera, myszka do laptopa, myszka przewodowa, myszka bezprzewodowa, myszka laserowa, myszka optyczna, myszka gamingowa,
fot. pexels.comSzukając myszki do pracy lub na co dzień, do uniwersalnego użytku, najważniejsze będzie zakupienie urządzenia, które będzie dobrze leżało w dłoni, czyli nie będzie ani za duże, ani za małe. Będzie się liczyło także solidne wykonanie oraz wytrzymałość.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o ceny myszek, to zdecydowanie najdroższe są te gamingowe – potrafią kosztować nawet około 300-400 złotych. W przypadku sprzętu biurowego lub do domu, wystarczy wydatek około 50 złotych, chyba że szukamy czegoś zdecydowanie lepszego. Wówczas modele z górnej półki będą nas kosztować około 150 zł.

Warto przed zakupem myszki zapoznać się ze wszelkimi poradami dotyczącymi jej wyboru. Ułatwi nam to potem decyzję, która będzie dopasowana do naszej pracy oraz stylu życia. Dobrze jest także, jeżeli mamy możliwość, sprawdzić dokładnie, jak myszka leży w dłoni. Dzięki temu można mieć pewność, że będzie się ją komfortowo używało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here