Na co zwracać uwagę przy zakupie złotej biżuterii?

0
933
złota biżuteria, jak wybrać złotą biżuterię, jak kupować złotą biżuterię, co jest ważne przy zakupie złotej biżuterii, złoty wisiorek, złoty pierścionek, złoty zegarek, złota bransoletka
fot. pexels.com

Złota biżuteria to uniwersalna ozdoba, która sprawdza się w każdej sytuacji. Pasuje do niemalże wszystkich stylizacji i oczywiście jest także fantastycznym prezentem. Warto wiedzieć, że jest to także pewnego rodzaju inwestycja. Wśród złotej biżuterii można znaleźć na przykład zegarki, kolczyki, bransoletki, czy wisiorki. Warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, przed zdecydowaniem się na jej zakup.

Co jest istotne przy zakupie złotej biżuterii?

Na początku dobrze jest się zastanowić, na jaką okazję chcemy kupić daną biżuterię. Czy będziemy ją nosić na co dzień, czy raczej na wybrane, specjalne okazje. Od tego będzie zależało to, czy decyzja padnie na delikatne akcesoria, czy raczej te, które posiadają np. grubszy łańcuszek, w przypadku wisiorka.

złota biżuteria, jak wybrać złotą biżuterię, jak kupować złotą biżuterię, co jest ważne przy zakupie złotej biżuterii, złoty wisiorek, złoty pierścionek, złoty zegarek, złota bransoletka
fot. pexels.com

Dobrze jest wiedzieć także o próbie, która będzie najlepsza. Ważnym aspektem jest także masa oraz trwałość biżuterii. Oczywiście należy także zwrócić uwagę na cenę – jest ona zależna przede wszystkim od rodzaju wykonania biżuterii, powłoki i jakości, z jaką została wykończona. Ponadto biżuteria powinna być wygodna i pasować doskonale do danej osoby.

Jak rozpoznać prawdziwe złoto?

Niestety, często zdarza się, że na rynku znajdują się podróbki złota, które na pierwszy rzut oka dla osoby, która nie orientuje się w temacie, wyglądają jak prawdziwe. Warto zatem przed zakupem zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze, należy wybrać odpowiedniego jubilera. Tylko u profesjonalisty będziemy mogli kupić złotą biżuterię, która będzie z najwyższej półki. Warto w takim wypadku obejrzeć kupowany przedmiot z osobą, która posiada odpowiednią wiedzę w tym temacie. Wówczas łatwo będzie znaleźć pewne wady, za które jubiler nie będzie ponosił odpowiedzialności po zakupie.

Kolejną kwestią jest udokumentowanie transakcji. Warto kupować biżuterię ze sprawdzonych źródeł. Zakup złotych kolczyków lub pierścionków z niepewnego źródła, bez odpowiednich certyfikatów, może być bardzo dużym błędem i stratą pieniędzy.

Warto także zbadać gęstość biżuterii. Niezbędne będzie tutaj naczynie z wodą, najlepiej takie, które posiada podziałkę. Należy dokładnie zważyć przedmiot i zapisać jego wagę. Następnie do naczynia wlewa się wodę i zapisuje objętość. Na końcu umieszczamy w nim biżuterię i badamy poziom wody. Następnie należy wykonać obliczenia – chodzi o różnicę między pomiarami. Dzieląc później masę przez objętość obliczamy gęstość. Jeśli oscyluje w granicach 19, możemy mieć pewność, że dana biżuteria jest złota.

złota biżuteria, jak wybrać złotą biżuterię, jak kupować złotą biżuterię, co jest ważne przy zakupie złotej biżuterii, złoty wisiorek, złoty pierścionek, złoty zegarek, złota bransoletka
fot. pexels.comInnym sposobem jest umieszczenie pod biżuterią magnesu. Złoto nie ma właściwości magnetycznych, więc pierścionek z niego wykonany nie powinien być przyciągany przez magnes. W innym wypadku możemy mieć do czynienia z podróbką.

Rodzaje złota i próba

Na rynku można znaleźć różne rodzaje złota. Najbardziej oczywiście kojarzy nam się ono z kolorem żółtym, jednakże do wyboru jest także złoto różowe lub białe. To ostatnie powstaje w wyniku dodania do niego różnych innych kruszców, na przykład srebra. Dzięki temu ma lekko szarą barwę. Złoto różowe natomiast powstaje poprzez dodanie domieszki cynku oraz miedzi. Jest zdecydowanie trwalsze niż żółte złoto i wygląda niesamowicie oryginalnie. Na rynku można znaleźć biżuterię, która jest wykonana z jednego koloru lub różnych, co daje jeszcze bardziej efektowne połączenie.

Przy wyborze biżuterii warto także dokładnie przyjrzeć się próbie złota, z jakiej została wykonana. Od niej właśnie zależy trwałość wykonanego elementu. Próba to określenie zawartości kruszcu w stopie. Warto wiedzieć, że wysoka próba nie musi wcale oznaczać, że będzie to najlepszy zakup.

Złoto jest bardzo miękkie i niezbyt trwałe, dlatego dla większej twardości dodaje się do niego metale, takie jak cynk, miedź, czy nikiel. W związku z tym pierścionek o próbie 750, który zawiera 75% czystego złota szybciej się zniszczy. Lepszym wyborem, który cieszy się dużą popularnością, jest wybór biżuterii o próbie 585. Taki wyrób będzie odpowiednio wytrzymały i będzie się cechował dużą odpornością na czynniki zewnętrzne. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here