Jakie buty do biegania wybrać, aby były wygodne i odpowiednio dopasowane?

0
833
buty do biegania, jak wybrać buty do biegania, jakie kupić buty do biegania, parametry butów do biegania, dobre buty do biegania,
fot. pexels.com

Bieganie to niezwykły sport. Może go uprawiać właściwie każdy, komu pozwala na to zdrowie. Niesie za sobą szereg zalet oraz korzyści. Przede wszystkim pozwala na zachowanie kondycji oraz zdrowia na długi czas. Warto zatem wybrać odpowiednie buty, które sprawią, że będą chronić nogi przed niepotrzebnymi kontuzjami. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając buty do biegania?

Jak wybrać buty do biegania?

Wybierając buty do biegania warto zwrócić uwagę na różne istotne kwestie. Oczywiście na początku warto zastanowić się, gdzie chcemy je kupić. Najlepiej zrobić to w sklepie stacjonarnym, gdzie możemy je przymierzyć i sprawdzić, jak leżą na stopie. Wówczas można także doradzić się pracowników, którzy powinni być doskonale przygotowani, jakie buty będą odpowiednie. Można także kupić buty przez Internet – wówczas można je spokojnie przymierzyć w domu. Jeżeli nie będą pasować, zawsze można je zwrócić, należy jednak wcześniej odpowiednio zapoznać się z regulaminem danego sklepu.

buty do biegania, jak wybrać buty do biegania, jakie kupić buty do biegania, parametry butów do biegania, dobre buty do biegania,
fot. pexels.com

Poza tym należy oczywiście zwrócić uwagę na inne aspekty. Są to przede wszystkim:

  • odpowiednia amortyzacja – wyróżnia to buty do biegania wśród innego sportowego obuwia. Różne modele będą się od siebie różnić stopniem amortyzacji – im lepsza, tym buty dłużej będą mogły służyć podczas treningów oraz będą zdecydowanie wygodniejsze. Warto wiedzieć, że amortyzację powinno się dobierać do wagi swojego ciała.
  • profil stopy – istnieją trzy podstawowe, czyli supinująca, neutralna oraz pronująca. Do dwóch pierwszych należy dobrać buty do biegania neutralne, a do pronującej – stabilizujące.
  • rodzaj podłoża – należy zastanowić się, po jakim podłożu najczęściej będziemy biegać. Z pewnością ma się doskonałą znajomość okolic, jakie znajdują się dookoła własnego domu oraz czy będziemy musieli biegać po asfalcie, czy po terenie. Przy bieganiu po mieście warto wybrać buty o lepszej amortyzacji, płaskim bieżniku oraz twardszej gumie. W terenie natomiast najlepiej wybrać obuwie, która zapewni doskonałą stabilność stopie.
  • rozmiar – nie warto tutaj kierować się tradycyjną rozmiarówką. Lepiej zmierzyć dokładnie długość swojej stopy (można to zrobić poprzez odrysowanie jej obwodu na kartce papieru i zmierzeniu jej długości oraz szerokości) i dopasować ją do wkładki. Najlepiej do wyniku, jaki otrzymamy, dodać około 5 mm, jako że stopy z reguły podczas uprawiania biegania delikatnie puchną.
  • częstotliwość biegania – ma duże znaczenie podczas wyboru butów do biegania. Istotne jest, jak często będziemy biegać, oraz jak intensywny będzie to trening, czyli ile kilometrów będzie robić. Im dłużej i dalej się biegnie, tym bardziej stopa puchnie. Jeśli planujemy naprawdę długie dystanse, to lepiej kupić buty dłuższe od swojej stopy, nie o 0,5 cm, a nawet o 1,5 cm.

Buty do biegania – nowe technologie

Wśród różnych modeli na rynku można znaleźć naprawdę szeroką ofertę butów do biegania. Różnią się one między sobą często wieloma szczegółami. Warto wiedzieć, że nie zawsze wystarczy kupić najdroższe buty, aby mieć 100% pewność, że będą najlepsze. Należy po prostu wybrać komfortowe buty, które będą miały przystępną cenę. Często można spotkać klasyczne modele obuwia do biegania, jednakże niektórzy producenci idą o krok dalej, dodając nowe technologie.

buty do biegania, jak wybrać buty do biegania, jakie kupić buty do biegania, parametry butów do biegania, dobre buty do biegania,
fot. pexels.com

Jedną z technologii, która staje się całkiem popularna, jest tak zwana „skarpetkowa” cholewka. Otula ona kostkę biegającej osoby niczym skarpetka. Jest to bardzo wygodne, a także miękkie i przyjemne. Dzięki tak dobranemu obuwiu nie trzeba się martwić o żadne bolesne obtarcia. Z pewnością będzie to doskonały wybór dla osób, które mają haluksy.

Inną technologią jest system amortyzacji, czyli boost. Obuwie wówczas posiada materiał, który jest odporny na różne zmiany temperatury. Jest także bardzo wytrzymały. Można w nich przebiec nawet do 2,5 tysiąca kilometrów. Nawet wówczas nie stracą nic na swojej amortyzacji.

Innym jeszcze rozwiązaniem jest płytka karbonowa, która została wykonana z włókna węglowego. Jest lekka oraz wytrzymała, a także dodaje przyspieszenia i zapewnia odpowiednią dynamikę biegu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here