suplementy diety na odchudzanie
Fot. Pexels

Niedostateczna aktywność fizyczna, choroba, niewystarczająca dieta, ciąża – wszystko to może prowadzić do szybkiego przyrostu masy ciała. Suplementy diety na odchudzanie w postaci preparatów ziołowych, proszków lub tabletek pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy. Czy faktycznie one działają? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Suplementy diety na odchudzanie – rodzaje

Istnieją trzy podstawowe suplementy odchudzające. Dzielą się na substancje hamujące apetyt, zapobiegające wchłanianiu tłuszczu i spalające tłuszcz. Co do pierwszego, powinny go stosować osoby, które posiadają niewystarczającą siły woli. Leki te hamują apetyt, ponieważ zawierają następujące substancje: guaranę, kofeinę, chrom, ocet jabłkowy czy ekstrakt z fasoli. Osobom uprawiającym sport oraz zmieniającym nawyki żywieniowe poleca się suplementy blokujące wchłanianie tłuszczów. Mogą ograniczyć wchłanianie tłuszczu przez organizm nawet o 1/3. Trzecia kategoria to suplementy diety spalające tłuszcz, odpowiednie dla osób, które nie ćwiczą dużo w ciągu dnia np. mają siedzący tryb życia lub ograniczające niektóre choroby.

suplementy diety
Fot. Pexels

Suplementy spalające tłuszcz

Te suplementy diety możemy podzielić na kilka kategorii. Najpopularniejsze to niewątpliwie te, które spalają tłuszcz, takie jak Piperinox. Pamiętaj jednak, że nic nie da przyjmowanie tego suplementu bez wzmożonego wysiłku fizycznego. Jeśli unikamy ćwiczeń i nie zamierzamy wprowadzać ich do naszych codziennych czynności, wówczas podejmowanie takich działań jest po prostu bezcelowe.

Suplementy hamujące apetyt

Osobom, które mają trudności z rzuceniem złych nawyków żywieniowych, zaleca się stosowanie środków zmniejszających apetyt. Regularne ich stosowanie może zmniejszyć apetyt i uwolnić od nadmiernego zajadania się. Nie zapominaj jednak, że tylko przestrzegając zdrowych nawyków żywieniowych i zmniejszając spożycie kalorii, można osiągnąć pożądane rezultaty. Wykwalifikowany dietetyk pomoże Ci zaplanować właściwe menu, które przyspieszy Twój metabolizm.

Suplementy, które blokują wchłanianie tłuszczów

Te suplementy diety mogą zmniejszyć wchłanianie tłuszczu z przewodu pokarmowego nawet o 1/3. W połączeniu z lekką dietą i regularnymi ćwiczeniami pomogą zrzucić zbędne kilogramy oraz skutecznie przyspieszą proces odchudzania. Przyjmowanie ich zgodnie z wytycznymi nie narażą Cię na skutki uboczne, gdyż preparaty te działają jedynie na układ pokarmowy. Jednak warto każdą suplementację skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym.

Suplementy na odchudzanie
Fot. Pexels

O czym warto pamiętać przy suplementacji?

Sama suplementacja nie powoduje szybkiej utraty wagi. Pomagają tylko tym osobom, które regularnie ćwiczą i przestrzegają zdrowej diety. Tylko przy dodatkowym wysiłku możesz liczyć na pozytywne działanie suplementów. Jeśli chodzi o dawkowanie suplementów diety na odchudzanie, należy ściśle przestrzegać informacji na ulotce. Chociaż suplementy diety zwykle zawierają naturalne składniki, to ich większe spożycie może negatywnie wpłynąć na pracę poszczególnych narządów i całego organizmu.

Suplementy diety na odchudzanie – czego unikać?

Suplementy diety na odchudzanie koniecznie kupuj w aptekach. W przeciwnym razie możesz być narażony na poważne skutki uboczne. Szczególnie niebezpieczne są produkty zawierające efedrynę, sibutraminę, chitozan, kwas linolowy czy duże ilości kofeiny. Oprócz nieskuteczności suplementy zawierające te składniki często powodują arytmię, uzależnienie, nadmierny niepokój i bezsenność. W skrajnych przypadkach stosowanie takich suplementów może również prowadzić do udaru lub zawału serca.

Czy są przeciwskazania do przyjmowania suplementów diety?

Suplementy diety nie powinny być stosowane przede wszystkim przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. U niemowląt mogą powodować niską masę urodzeniową lub wady rozwojowe, u matki mogą prowadzić do przedwczesnego porodu i poważnych problemów z produkcją mleka. Osoby z chorobami wątroby, cukrzycą, rakiem lub słabym układem odpornościowym powinny również uważać na ten rodzaj suplementacji. W każdym przypadku warto zapytać lekarza czy preparat jest w 100% dla nas bezpieczny.

Suplementy diety mogą pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej. Jednak nigdy nie zastąpią zdrowej diety i odpowiednich dawek ćwiczeń, które zwykle wystarczają do utraty wagi. Jeśli brakuje nam silnej woli, możemy włączyć je do naszego odchudzania, aby przyspieszyć ten proces. Pamiętaj jednak, że muszą one być częścią zmieniających się codziennych nawyków, a nie podstawą naszego procesu odchudzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here