jak zrobić świeczkę zapachową
For. Pexels

Chcesz wiedzieć, jak zrobić świeczkę zapachową? Zawsze myślałeś, że jest to czasochłonne zajęcie? Nic bardziej mylnego! Warto poświęcić trochę czasu by zrobić coś wyjątkowego samemu. Tym bardziej, że z dodatkiem świec nasze wnętrze staje się o wiele piękniejsze i przyjemniejsze. W niniejszym artykule nauczysz się jak wykonać kolorowe, aromatyczne i pachnące świece w prosty sposób.

Co nam będzie potrzebne do stworzenia świeczki zapachowej?

Świece zapachowe mogą mieć różne kolory, kształty a zwłaszcza aromaty. Taką świecę możesz wykonać sam w domu. Czego będziesz potrzebował? Do wykonania świec potrzebny będzie przede wszystkim wosk lub parafina. Jednocześnie warto zadbać o sznurek, który posłuży jako knot. Kolejne elementy to natomiast forma do wylania wosku, szpatułka, garnek do podgrzewania i suszarka do włosów.

Oprócz kupowania gotowej parafiny można też wykorzystać resztki niespalonej starej świecy – ten pomysł docenią miłośnicy tanich rozwiązań. Jeśli chcesz, aby świece zawierały dodatki, pamiętaj o ich przygotowaniu. Na przykład mogą to być muszelki, kawałki skórki cytryny, ziarna kawy itp. Przydadzą się też olejki eteryczne (ich wartość dosłownie to kilka złotych), które nadadzą świecy przyjemny i relaksujący zapach.

świeczka zapachowa
Fot. Pexels

Jak zrobić świeczkę zapachową?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które są naprawdę proste!

Rozgrzej olej

Włóż wosk do garnka i podgrzej go w łaźni wodnej. Jak to zrobić? Cały proces jest podobny do topienia polewy czekoladowej. Napełnij garnek około połową wody, umieść na nim miskę odpowiedniej wielkości i włóż do niej wosk.

Para wydobywająca się z garnka podgrzeje naczynie i powoli stopi wosk. Możesz użyć wosku parafinowego zakupionego w sklepie lub oleju naturalnego (np. kokosowego) w przygotowaniu naturalnej świecy zapachowej.

Pojemnik na świecę

Możesz tu wykorzystać plastikowy kubek lub kieliszek. Pamiętaj, gdy świeca przestygnie, trzeba będzie wyciąć formę. Oznacza to, że musi to być przedmiot, który można łatwo przyciąć nożem.

Oczywiście możesz również zrobić świece w szklance. Na dnie przygotowanego słoika ułóż elementy dekoracyjne takie jak muszelki, ziarna kawy lub posiekana skórkę z cytryny.

Dodaj olejek eteryczny

Dodaj kilka kropel olejków zapachowych i barwników do ciepłego wosku. Jeśli nie chcesz używać gotowych olejków, możesz wybrać naturalne aromaty. Na wosk można nałożyć trochę cynamonu lub wanilii. To bardzo ciekawe rozwiązanie.

Delikatnie pomieszaj, aby rozprowadzić barwniki i olej na całej masie. Jeśli nie chcesz, aby świeca pachniała i miała kolor, pomiń ten punkt.

jak zrobić świeczkę zapachową
Fot. Pexels

Umieść knot i wlej masę

Umieść knot na środku przygotowanej formy świecy. Możesz kupić gotowego lub użyć tego ze starych świec. Ostrożnie podtrzymuj knot. Uważaj, aby się nie poparzyć. Stopniowo wlewaj płynny wosku. Za pomocą szpatułki równomiernie rozprowadź go w formie.

Po ostudzeniu wyjmij ją z formy

Odstaw świecę na bok i poczekaj, aby ostygła. W zależności od stopnia podgrzania wosku może to zająć do 12 godzin. Suszenie suszarką do włosów może przyspieszyć ten proces. Oczywiście nie jest to punkt konieczny.

Po całkowitym wystygnięciu świecy ozdobnej należy wyjąć formę. Rozetnij plastikowy kubek lub kieliszek i go wyrzuć.

Świeca zapachowa w szkle

Wiesz już, jak zrobić świece zapachowe, które można umieścić w dowolnym miejscu na podstawce. Domowe świece to dobry wybór na prezent, które możesz wykonać również w szklance według własnych potrzeb.

Nie kupuj nowych słoików ani specjalnych podstawek. Wykorzystaj te stare, których z pewnością nie używasz i tylko się kurzą.

Do świeczników zapachowych możesz użyć:

  • Słoik po jogurcie, keczupie lub ozdobny słoik po miodzie,
  • Pojemnik po starej świecy lub kosmetykach,
  • Stare nieużywane już przez Ciebie szklanki.

Jak zrobić świeczkę zapachową? Jest to twórcza czynność, którą możesz zrobić wspólnie z dziećmi. Stworzymy nie tylko piękną rzecz, ale także bardzo pożyteczną. Warto podkreślić, że nie jest to ani zbyt drogie, ani czasochłonne. Natomiast frajda z prezentowania ostatecznego efektu ręcznie robionych świec sprawi, że każdy twórca będzie z siebie dumny. Można je również wykorzystać jako fantastyczny prezent. Co warto zapamiętać? Bardzo ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie parafiny, jest zawartość oleju w wosku. Wosk parafinowy o zawartości oleju poniżej 1% jest używany do produkcji świec w domowych warunkach. Wosk parafinowy o wyższej zawartości oleju jest tańszy, ale nie należy go stosować w domu. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci w zrobieniu swojej pierwszej świecy zapachowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here